Tramín červený 2009 výběr z hroznů Moravíno Valtice

Tramín červený 2009 výběr z hroznů Moravíno Valtice

Kód produktu: MORA b-09-07-02

Odrůda Tramín červený
Ročník 2009
Kategorie Kategorie výběr z hroznů
Cukr Cukr polosuché víno
Země původu Česká republika
Oblast Morava
Podoblast Mikulovská
Obec Mikulov
Trať Valtická
Barva Barva bílé víno
Číslo vzorku na koštu 91.
Objem 0.75 l
Výrobce Moravíno Valtice

Neznámá dostupnost, kontaktujte prodavače.
Početní slevy
Celková cena: 227,00 Kč
Cena s DPH: 227,00 Kč
Cena bez DPH: 189,00 Kč
Zvýhodněná cena (6ks) : 1 134,00 Kč
189,00 Kč za kus
ks

Užitečné informace o této odrůdě:

Tramín stojí geneticky velmi blízko k volně rostoucí lesní révě, z níž mohl vzniknout nahodilým křížením s některou dávnou kulturní odrůdou pěstovanou Římany.

Jména odrůdy používaná v zahraničí:

Tramín, Gewürztraminer, Tramín kořenný, Roter Traminer, Piois tramini, Traminac crveni, Traminac mirisavi, Uva aminea

Historie:

Podle posledních výsledků výzkumu rakouských vědců, vznikl Tramín volným křížením s révou lesní a pak se podílel na vzniku dalších klasických evropských odrůd révy vinné. Římané Tramín nazývali Tramín aminea. Pravděpodobným místem vzniku může být i okolí města Tramin v Jižním Tyrolsku, kde je dokumentován již v 15. Století. Není žádného rozdílu mezi Tramínem červeným a Tramínem kořenným, jak se dříve předpokládalo. V ČR se nejvíce pěstuje v podoblasti Mikulovské.

Obecná charakteristika vína:

Vína Tramínu mají intenzivnější barvu než většina ostatních bílých vín – jsou zelenožlutá až zlatožlutá. Pro víno Tramínu je příznačná bohatost omamující vůně a kořenitosti, které jsou u vyšších stupňů predikátních vín podbarveny sladce medovými tóny hrozinek. Pochází-li víno z přiměřeně velké sklizně a vyzrálých hroznů, pak chutná zcela jinak než všechna ostatní bílá vína. Jeho základní vůni lze přirovnat k vůni čajové růže, kterou doprovázejí další odstíny vůní: skořice, květů pomeranče a citrusových plodů. Většina vín Tramínu bývá s menším či větším zbytkem cukru, který podporuje typické aroma a chuť. Vína Tramínu mají dlouhou perzistenci a neslouží k běžnému pití, ale vyžadují odpovídající rozpoložení mysli a dostatek času k vychutnávání všech zážitků, které mohou přinést.

Víno a jídlo:

Tramín se hodí podávat ke slavnostním příležitostem. Hlouběji vyhlazený lze doporučit jako aperitiv i digestiv. Často se nabízejí jako doprovod určitých předkrmů, zejména paštiky z husích jater. Nebo k ovčím či kozím sýrům na konci stolování. Suché Tramíny se doporučují k cibulovému koláči, k uzeným rybám. Vína Tramínu lze předložit i k některým exotickým, silně kořeněným jídlům asijské kuchyně.